wtorek, 26.10.2021r.
Imieniny: Ewarysta, Lucyny, Lutosławy

2009-09-13

II Runda Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski Dziennikarzy 11 – 13 września 2009 - podsumowanie.

Organizatorem tej imprezy był Auto Klub Dziennikarzy Polskich oraz Automobilklub „Stomil” w Dębicy. Współorganizatorami imprezy byli: Starostwo Ropczycko – Sędziszowskie, Miasto Ropczyce, Gmina Ropczyce i Gmina Wielopole Skrzyńskie. Impreza przeprowadzona została na terenie województwa Podkarpackiego w Powiecie Ropczycko – Sędziszowskim oraz Dębickim.

Po raz 14 z kolei przy pięknej słonecznej pogodzie, można by powiedzieć – w komfortowych warunkach w imprezie wystartowali: dziennikarze, zawodnicy i sympatycy Automobilklubu „Stomil” w Dębicy oraz uczestnicy Classicauto Cup. W zawodach wzięło udział 60 załóg (bo taka była pojemność trasy) – pomimo, że chętnych było dużo więcej. W piątek 11 września, po spotkaniu z mieszkańcami Ropczyc w centrum miasta i honorowym starcie w obecności Starosty, udaliśmy się na próbę wyścigową do osady Zapole w pobliżu Glinika. Na 2 kilometrowej drodze wiejskiej, typowej dla wielu naszych miejscowości usytuowano kilometrowy odcinek wyścigowy, na którym najlepszy zawodnik osiągnął prędkość 69 km/h, natomiast przeciętna prędkość przejazdu wahała się w granicach 58 – 64 km/h. W trakcie tej próby co 4 zawodnik opuścił trasę przejazdu, wielu z nich trwale uszkodziło samochody, tak że mimo ciężkiej pracy różnych mechaników, kilka załóg zakończyło tę imprezę na prologu. Niech ta próba będzie przyczynkiem w dyskusji nad oceną stanu bezpieczeństwa w trakcie jazdy na naszych drogach. Uważamy, że przyczną tego, że na wielu krętych wiejskich drogach, na których w sobotę i niedzielę ginie wielu młodych ludzi, są niewystarczające umiejętności jeździeckie naszych kierowców. Sądzimy, że tego typu zawody o  charakterze szkoleniowo – instruktarzowym powinny być organizowane co sobotę i niedzielę we wszystkich miastach powiatowych naszego kraju. Nie rozwijając dalej tego tematu informujemy, iż w sobotę 12 września na podobnych do prologu płaskich odcinkach tej imprezy (Kamera i Laskowa) mieliśmy kilkadziesiąt przypadków opuszczenia trasy rajdu. Załogi wjeżdżały do rowów oraz na sąsiadujące łąki i pola, a nawet po kilkakrotnych „rolowaniach” zatrzymywały się w dużych odległościach od szosy. Zarówno nieliczne samochody z „klatkami”, jak też normalne, seryjne samochody bez trudu znosiły te zdarzenia. Duże straty w sprzęcie nie spowodowały żadnych obrażeń załóg, jak też kibiców. Całość zmagań zawodników była filmowana przez redakcję TVN Turbo, która zebrała bogaty materiał filmowy z tej imprezy.

To wszystko spowodowało, iż uczestnicy imprezy już po zawodach dyskutowali między sobą prawie do „białego rana”, często wyciągając wniosek, iż tego typu imprez szkoleniowych powinno być tysiące – szczególnie dla mniej doświadczonych kierowców – amatorów. Wielkie zainteresowanie w imprezie budziły samochody z grupy Classicauto – poczynając od Fiatów 125, 127, Łady poprzez różne modele Porsche, BMW, Mercedesa oraz samochody zabytkowe takie jak Saab 96, Peugeot 304, Alfa Romeo GT 1300 Junior, Datsun 240Z, Rover Mini. Szkoda, że niektóre z nich po zdarzeniach w tej imprezie mocno ucierpiały.

Wielu uczestnikom tej imprezy pozostanie w pamięci konkurs cięcia bali ręczną piłą  podczas przerwy w Głobikowej. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wieża widokowa, a niektórzy rozważali możliwość przejażdżki dinozaurem. Wyróżniono też Wójta Gminy Wielopole Skrzyńskie, na terenie której rozgrywały się aż 2 próby sportowe, a równolegle zorganizowano tam zawody rowerowe dla mieszkańców tej gminy.

Dziękuję władzom samorządowym za umożliwienie przeprowadzenia nam tej imprezy, a policji, straży pożarnej i OSP za wydatną pomoc przy jej organizacji (zwłaszcza strażakom, którzy mieli dużo pracy przy wyciąganiu samochodów blokujących przejazd).

Na zakończenie chciałbym podziękować kibicom, którzy bezpiecznie uczestniczyli w imprezie, a nawet dopingowali zawodników. Odnotowaliśmy bardzo dużą ilość fotografów – amatorów. Prosimy o podzielenie się z nami efektem Waszych prac.

Zapraszam na kolejną imprezę, którą przygotujemy na wiosnę przyszłego roku.

Artykuł Wiesława Mrówczyńskiego

W dniu 17 września w programie Raport na TVN Turbo była pokazywana relacja z Rajdu Dziennikarzy. Relacja jest dostępna poniżej.

Galeria zdjęć - foto.gbart.pl

Galeria zdjęć - www.forum.nikon.org.pl

Galeria zdjęć - www.kjs-rally.xt.pl

fotografie Pawła Hoffmana www.foto.hoffman.auto.pl

Automobilklub Rzeszowski fotografie Tomasza Gawlika
Prezes Automobilklubu „Stomil” w Dębicy

Do pobrania:

wyniki_ca.xls
wyniki_dziennikarze.xls

Nasi partnerzy: