Historia Automobilklubu
Założenie Automobilklubu związane było z rozwojem Zakładów Przemysłu Gumowego Dębica, które wznowiły produkcję 4 kwietnia 1950r. Pod koniec 1968 roku rozpoczęto intensywne prace nad oponami osobowymi opasanymi, których początkowe partie trafiały do badań w warunkach rajdowych. Wśród nich były opony do Fiata i Syreny, a jeździli na nich m.in. Jerzy Dobrzański, Ryszard Nowicki i Sobiesław Zasada. Fabryka Samochodów Osobowych w Warszawie zastosowała je do swoich samochodów w wersji sportowej i wyposażała w nie swoje załogi podczas Rajdów Monte Carlo. Ekipom towarzyszył serwis oponiarski z Zakładów Gumowych w Dębicy.
Aby nadać tym działaniom ramy organizacyjne, w 1973 roku powstał Automobilklub „Stomil” – pierwszy w Polsce klub założony w mieście powiatowym. Jest on jedną z najstarszych organizacji pozarządowych na terenie Dębicy, która jeszcze w latach 70-tych wpisała się mocno w historię miasta. Organizacja powstała z inicjatywy miłośników motoryzacji i sportów motorowych pracujących w fabryce opon, jej członkami zostali konstruktorzy, technolodzy oraz kierownicy działów fabryki.
Załamanie gospodarcze na przełomie lat 70-tych i 80-tych spowodowało zmniejszenie dofinansowania działalności klubu. W trudnych czasach zarząd musiał nawet podjąć decyzję o sprzedaniu kilku motocykli i sprzętu turystycznego, aby klub mógł przetrwać. W pierwszej połowie lat 80-tych udało się dostosować do nowych warunków. Rozpoczęto prowadzenie kursów prawa jazdy, zakupiono samochody oraz wyremontowano pomieszczenia wykładowe. Członkowie Automobilklubu podejmowali liczne inicjatywy w dziedzinie bezpieczeństwa ruchu drogowego, przede wszystkim wśród dzieci i młodzieży, współpracując przy tym z policją, Urzędem Miasta i wieloma innymi instytucjami.
Długą tradycję ma współpraca ze Stowarzyszeniem Auto Klub Dziennikarzy Polskich przy organizacji Międzynarodowych Sympozjów Sportowo-Turystycznych Dziennikarzy, zwanych Rajdami Dziennikarzy. Imprezy te przyciągały zawodników z całej Polski w tym uczestników Classicauto Cup, dzięki którym kibice mogli podziwiać piękne i rzadkie samochody, klasyki, youngtimery i współczesne rajdówki. Członkowie klubu przygotowywali trasę rajdu, notatki nawigacyjne, pełnili funkcję komisarzy sportowych oraz tworzyli biuro obliczeń wyników. Ostatnia impreza z tego cyklu odbyła się w 2011 roku.
Od 1998r. Automobilklub organizuje superoesy na terenie miasta Dębica, a od 2006r. imprezy popularne na drogowych odcinkach dla kierowców nie posiadających licencji sportu samochodowego. Ta nowa forma szkolenia umiejętności jazdy samochodem została bardzo wysoko oceniona przez startujących. Od 2009r. nasz klub organizuje po cztery takie imprezy rocznie. Cieszą się one dużą popularnością i przynoszą wiele efektów, co podkreśla Policja.
Od samego początku istnienia Automobilklubu prowadzone są działania w zakresie BRD wśród dzieci i młodzieży. Pierwsze pogadanki, wśród uczniów ze szkół podstawowych z Latoszyna i Podgrodzia, popełnialiśmy już w 1975r. Nieco później działalność w zakresie BRD przenosi się w kierunku cyklotrialu. Pod szyldem Automobilklubu STOMIL, w 2000r. Bartosz Serafin i Michał Szczerbiński zdobywają tytuły wicemistrzów Polski. Od 1998r. prowadziliśmy ligę rowerową, gdzie oprócz konieczności posiadania wiedzy nt. przepisów ruchu drogowego, należało doskonale jeździć na rowerze. Od kilku lat organizujemy Powiatowe Turnieje BRD, w których biorą udział uczniowie ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatu dębickiego. Duże zainteresowanie szkół utwierdza nas w przekonaniu, iż obrany kierunek jest dobry. Pomaga nam w tym Policja i WORDy. Członkowie naszego Klubu, którzy są uczniami Zespołu Szkół w Czarnej osiągają sukcesy na skalę kraju. Podopieczni Jerzego Ostręgi zdobyli wiele medali podczas finałów ogólnopolskich Turniejów BRD.
Warto wspomnieć o osiągnięciach w trialu motocyklowym, gdzie nasi zawodnicy zdobyli I miejsce (Konrad Susz) i II miejsce (Wojciech Bolek) w Pucharze Polski w 2013r. Wiele satysfakcji przynosi nam też organizowanie wystaw pojazdów zabytkowych, a także coroczne organizowanie Motoorkiestry, połączone ze zbiórką pieniędzy na WOŚP.
Najważniejsze zadania jakie postawiły sobie obecne władze klubu, to popularyzacja sportów motorowych poprzez organizację zawodów samochodowych dla kierowców bez licencji oraz turniejów BRD. Oba te działania powinny zaowocować poprawą bezpieczeństwa i kultury na drogach regionu.