poniedziałek, 12.04.2021r.
Imieniny: Juliusza, Lubosława, Wiktoryny

2013-06-10 | komentarzy: 0 | pobierz w formacie pdf | powiadom znajomego

Srebrni rowerzyści

Gimnazjaliści z Czarnej wrócili z Finału Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym po raz kolejny z medalem. Szósty rok z rzędu uczniowie z Zespołu Szkół w Czarnej nie schodzą z podium. Tegoroczne zmagania drużyn odbyły się w Jaśle. Była to już XXXVI edycja tej imprezy. Rozgrywki trwały trzy dni od 4 do 6 czerwca.

Dzień przed rozpoczęciem Mistrzostw ekipa z Czarnej udała się do Jasła, aby potrenować przed najważniejszymi w sezonie zawodami. Na miejscu okazało się, iż więcej było takich drużyn. Padający od czasu do czasu deszcz nie przeszkodził w treningach, które bardzo się przydały.

Pierwszego dnia uczniowie rozwiązywali testy z przepisów ruchu drogowego. Ta konkurencja czasem przysparzała czarnieńskim uczniom nieco kłopotów. Tym razem było inaczej, 6 błędów, jakie popełnili uczniowie dało im drugi rezultat i doskonałą pozycję wyjściową, w kontekście dalszej rywalizacji. W drugim dniu nastąpiło uroczyste otwarcie Turnieju.  Na jasielskim rynku oficjalnego otwarcia dokonał Burmistrz Miasta Jasła, który przywitał znamienitych gości, uczestników konkursu oraz organizatorów. Następnie cała grupa finalistów (32 drużyny) przeszła z rynku do budynku szkoły, gdzie przygotowano tor przeszkód i miasteczko ruchu drogowego.

W miasteczku komunikacyjnym jedynie Martyna popełniła 1 błąd, choć można tu mówić o nadgorliwości oceniającego policjanta, któremu nie podobał się sposób upewniania się na skrzyżowaniu. Po tej konkurencji wciąż utrzymywaliśmy drugą lokatę. Chwilę później finaliści wystartowali na rowerowym torze przeszkód. Jazda rowerem od wielu lat była naszą mocną stroną. I tym razem było nieźle, choć mogło być lepiej, a pechową przeszkodą okazała się „łezka”, w której uczniowie z Czarnej „uzbierali” aż 5 pkt karnych. Nadal jednak byliśmy na drugiej pozycji, zmniejszając stratę do lidera do jednego punktu. Kolejne dwie ekipy „deptały nam po piętach”. O wszystkim miała zadecydować pierwsza pomoc przedmedyczna. Cztery drużyny miały szanse na medal.

Ostatniego dnia zawodów było więc nerwowo. Nasz pierwszy rywal z Ropy uzyskał 9 pkt (na 10 możliwych). Wiedzieliśmy w tym momencie, że aby stanąć na podium musimy wykonać opatrunek na min. 7 pkt. Kolejny rywal z Włoszczowy, to drużyna, która wygrała ostatnie 13 turniejów. Zawodnicy z kielecczyzny uzyskali również 9 pkt i stało się jasne, że 9 pkt daje nam co najmniej srebro. Tak też się stało i czekaliśmy na wynik lidera z Rozprzy. Po kilku minutach okazało się, iż zawodnicy z województwa łódzkiego uzyskali 8 pkt i to oni cieszyli się  z pierwszego miejsca.

Po dokładnym przeliczeniu punktów okazało się, iż trzy pierwsze drużyny mają taką samą ilość punktów, a o kolejności na podium decydowały lepiej napisane testy. Taka sytuacja miała miejsce po raz pierwszy w historii Turnieju BRD. Żeby było ciekawiej, dwie pierwsze drużyny w kategorii szkół podstawowych uzyskały też tyle samo punktów.

Podczas uroczystego zakończenia Turnieju, przeplatanego występami zespołów artystycznych, zwycięzcy zawodów otrzymali dyplomy, puchary oraz nagrody rzeczowe.

Skład medalowej drużyny: Martyna Sasak, Maciej Para, Grzegorz Stawarz. Podróżowaliśmy z P. Jerzym Madurą, dla którego był to kolejny „rowerowy wyjazd”. Cała ekipa z Czarnej była, jak zawsze bardzo zadowolona z tej współpracy. Wyjazd na Turniej był możliwy dzięki wsparciu finansowemu uzyskanemu z gminy oraz z Automobilklubu Stomil w Dębicy.

Podczas uroczystego otwarcia Turnieju BRD na rynku w Jaśle była obecna Pani Dyrektor Marta Markowicz, Dyrektor GZEAS Pan Artur Fronc oraz Prezes Automobilklubu „Stomil” w Dębicy Pan Jerzy Matelowski i członek zarządu Bartłomiej Dziurzyński. W kuluarowych rozmowach z Sędzią Głównym zawodów ins. Markiem Konkolewskim oraz członkiem Krajowej Rady BRD w PZM Zbigniewem Kogutem zabiegali oni o przydzielenie organizacji kolejnego finału w Czarnej. We wrześniu okaże się na ile skuteczne były to rozmowy.

Kolejność drużyn w Turnieju:
Szkoły podstawowe:
1. Szkoła Podstawowa nr 1 w Koluszkach (woj. łódzkie)  27 pkt
2. Szkoła Podstawowa Nowym Kramsku (woj. lubuskie)  27 pkt
3. Szkoła Podstawowa w Wietrzychowicach (woj. małopolskie) 41 pkt
Gimnazja:
1. Gimnazjum w Rozprzy (woj. łódzkie) 27 pkt
2. Gimnazjum Czarna (woj. podkarpackie) 27 pkt
3. Gimnazjum nr 1 Włoszczowa (woj. świętokrzyskie) 27 pkt

Galeria zdjęć

Jerzy Ostręga


Nasi partnerzy:
Projekt i wykonanie UniHost.pl